You are not allowed to perform this action
lens:laowaultima25-600mmt4
Table of Contents
Laowa Ultima 25-600mm T4
Summary
Tech Specs
| Manufacturer | Laowa |
| Series | Zoom |
| Model | Ultima |
| Focal Length | 25-600mm |
| Max Aperture | T4 |
| Min Aperture | T22 |
| Format | S35 |
| Image Circle | - |
| Minimum Focus | 9.58ft |
| Focus Rotation | 180° |
| Iris Blades | 9 |
| Optical Design | 27/21 |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | 167mm |
| Filter Thread | none |
| Focus/Zoom Rod | yes |
| Native Mount | PL |
| Data Protocol | none |
| Length | 14.5in |
| Weight | 7.1kg |
| Body Telescope | none |
| Body Material | aluminum |
| Focus Drive | manual |
| Iris Drive | manual |
| Zoom Drive | manual |
History
Country of Origin: China
Release Date: 2026
Launch Price: $30,000.00
Design Revisions:
Service
Notes
Media
lens/laowaultima25-600mmt4.txt · Last modified: 2026/05/15 01:37UTC by Justin Rhoads
