lens:dsotrump58mmt2.3
Table of Contents
DSO Trump 58mm T2.3
(INSERT SINGLE HERO IMAGE HERE - other images below in media section)
Summary
Dog Schidt Optiks is a UK-based lens manufacturer founded by DP Richard Gale. They take old Russian lenses, open them up and rebuild them with a cine housing. If you’re into the old-school, dirty, creamy, flary feel of vintage optics you should definitely check out Dog Schidt Optik’s rehoused Russian PL Glass.
Tech Specs
| Manufacturer | Dog Schidt Optics |
| Series | Spherical |
| Model | Trump |
| Focal Length | 58mm |
| Max Aperture | T2.3 |
| Min Aperture | T16 |
| Format | - |
| Image Circle | 45mm |
| Minimum Focus | 1.6in |
| Focus Rotation | ° |
| Iris Blades | - |
| Optical Design | - |
| Squeeze | - |
| Front Diameter | 95mm |
| Filter Thread | - |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | PL |
| Data Protocol | - |
| Length | - |
| Weight | - |
| Body Telescope | - |
| Body Material | - |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | n/a |
History
Country of Origin: -
Release Date: 2013
Launch Price: -
Design Revisions:
Service
Notes
Media
lens/dsotrump58mmt2.3 [.txt] · Last modified: 2026-03-11 / 02:36:03 pm PDT by JR


