You are not allowed to perform this action
lens:cookeap385mmt2.4
Table of Contents
Cooke AP3 85mm T2.4
Summary
AP3 is a ground-up anamorphic design. Three full frame primes purpose-built for mirrorless cameras. The optical philosophy balances controlled anamorphic character with the clarity and dependability that modern filmmaking demands.
Tech Specs
| Manufacturer | Cooke |
| Series | Anamorphic Prime |
| Model | AP3 |
| Focal Length | 85mm |
| Max Aperture | T2.4 |
| Min Aperture | T16 |
| Format | Full Frame |
| Image Circle | 43.3mm |
| Minimum Focus | 35.4in |
| Focus Rotation | 160° |
| Iris Blades | 9 |
| Optical Design | - |
| Squeeze | 1.5x |
| Front Diameter | 87mm |
| Filter Thread | 82mm |
| Focus/Zoom Rod | none |
| Native Mount | E |
| Data Protocol | none |
| Length | 6.3in |
| Weight | 1.41kg |
| Body Telescope | none |
| Body Material | aluminum |
| Focus Drive | manual |
| Iris Drive | manual |
| Zoom Drive | none |
History
Country of Origin: UK
Release Date: 2026
Launch Price: $7750.00
Design Revisions:
Service
Notes
Media
lens/cookeap385mmt2.4 [.txt] · Last modified: 2026-05-21 / 07:04:10 am PDT by JR
