lens:olympusm._zuikoed150-600mmf_5.0
Table of Contents
Olympus M.Zuiko ED IS 150-600mm f/5.0-6.3
Summary
Tech Specs
| Manufacturer | Olympus |
| Series | M.Zuiko Zoom |
| Model | ED IS |
| Focal Length | 150-600mm |
| Max Aperture | f/5.0-6.3 |
| Min Aperture | f/22 |
| Format | - |
| Image Circle | - |
| Minimum Focus | 22 in |
| Focus Rotation | - |
| Iris Blades | 9 |
| Optical Design | 25/15 |
| Squeeze | n/a |
| Front Diameter | 109.4mm |
| Filter Thread | 95mm |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | - |
| Data Protocol | n/a |
| Length | 10.4 in. |
| Weight | 2065 g |
| Body Telescope | none |
| Body Material | Aluminum |
| Focus Drive | Servo |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | n/a |
History
Country of Origin: -
Release Date: -
Launch Price: -
Design Revisions:
Service
Notes
Media
lens/olympusm._zuikoed150-600mmf_5.0 [.txt] · Last modified: 2024-05-02 / 03:41:35 pm PDT by J
