At the heart of Vega65 is a purpose-built large-format optical design. Light moves cleanly and efficiently through the lens, delivering true 65mm sensor coverage for the latest generation of large-format cameras. Every focal length is engineered to maintain consistent image characteristics, ensuring seamless visual continuity across the entire set.
| Manufacturer | TLS |
| Series | Rehoused Prime |
| Model | Vega65 |
| Focal Length | 165mm |
| Max Aperture | T2.7 |
| Min Aperture | - |
| Format | - |
| Image Circle | 60mm+ |
| Minimum Focus | 3ft 9in |
| Focus Rotation | ° |
| Iris Blades | - |
| Optical Design | - |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | 110mm |
| Filter Thread | - |
| Focus/Zoom Rod | none |
| Native Mount | LPL |
| Data Protocol | none |
| Length | 5.39in |
| Weight | 2.05kg |
| Body Telescope | - |
| Body Material | aluminum |
| Focus Drive | manual |
| Iris Drive | manual |
| Zoom Drive | none |
Country of Origin: UK
Release Date: 2026
Launch Price:
Design Revisions:
This section restricted to Duclos Staff users.
Service Manual: (Insert link to manual here)
Full CLA: TBD hrs.
…end of Staff section