| Manufacturer | Leica |
| Series | R |
| Model | Vario-Elmarit ASPH |
| Focal Length | 28-90mm |
| Max Aperture | f/2.8-4.5 |
| Min Aperture | f/22 |
| Format | - |
| Image Circle | - |
| Minimum Focus | 0.6m / 2 ft. |
| Focus Rotation | - |
| Iris Blades | - |
| Optical Design | 11/8 |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | - |
| Filter Thread | E67 |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | R |
| Data Protocol | - |
| Length | 99mm |
| Weight | 740g |
| Body Telescope | - |
| Body Material | - |
| Focus Drive | Manual |
| Iris Drive | Manual |
| Zoom Drive | - |
Country of Origin: -
Release Date: 2004-2009
Launch Price: -
Design Revisions:
This section restricted to Duclos Staff users.
Service Manual: (Insert link to manual here)
Full CLA: #hrs.
Enter relevant notes here
Coupling: $50 (unless additional dis-assembly is needed)
see Leica-R Non-destructive Iris Coupling Guide for non-destructive and reversible procedure.
…end of Staff section
This section restricted to Duclos Staff users.
Focus Ring O.D.: -
Zoom Ring O.D.: -
Iris Ring O.D.: -
De-click Y/N: Yes
Iris Coupling: TBD $50
see Leica-R Non-destructive Iris Coupling Guide for non-destructive and reversible procedure.
Additional Notes: Requires M1.6x12mm screws for EF conversion.
…end of Staff section