| Manufacturer | Laowa |
| Series | Zoom |
| Model | Ultima |
| Focal Length | 25-180mm |
| Max Aperture | T3.8 |
| Min Aperture | T22 |
| Format | Full Frame |
| Image Circle | - |
| Minimum Focus | 3.9ft |
| Focus Rotation | 180° |
| Iris Blades | 11 |
| Optical Design | - |
| Squeeze | none |
| Front Diameter | 118.4mm |
| Filter Thread | 110mm |
| Focus/Zoom Rod | yes |
| Native Mount | PL |
| Data Protocol | none |
| Length | 11.8in |
| Weight | 4.04kg |
| Body Telescope | none |
| Body Material | aluminum |
| Focus Drive | manual |
| Iris Drive | manual |
| Zoom Drive | manual |
Country of Origin: China
Release Date: 2026
Launch Price: $17,000.00
Design Revisions:
This section restricted to Duclos Staff users.
Service Manual: (Insert link to manual here)
Full CLA: TBD hrs.
…end of Staff section