| Manufacturer | Laowa |
| Series | Zoom |
| Model | Ultima |
| Focal Length | 12-120mm |
| Max Aperture | T4 |
| Min Aperture | T22 |
| Format | S35 |
| Image Circle | - |
| Minimum Focus | 39.4in |
| Focus Rotation | 180° |
| Iris Blades | 9 |
| Optical Design | 28/20 |
| Squeeze | - |
| Front Diameter | 114mm |
| Filter Thread | 110mm |
| Focus/Zoom Rod | yes |
| Native Mount | PL |
| Data Protocol | none |
| Length | 11.1in |
| Weight | 3.2kg |
| Body Telescope | none |
| Body Material | aluminum |
| Focus Drive | manual |
| Iris Drive | manual |
| Zoom Drive | manual |
Country of Origin: China
Release Date: 2026
Launch Price: $15,000.00
Design Revisions:
This section restricted to Duclos Staff users.
Service Manual: (Insert link to manual here)
Full CLA: TBD hrs.
…end of Staff section