Series 65 Cinema Primes all have a 60mm or larger image circle. That means all focal lengths cover ARRI Alexa 65 open gate, 65mm film (5 perf), or Black Magic Ursa 17K without vignette. No optical expanders or adapters were used, and all lenses are made with genuine vintage optics. All focal lengths have a 110mm front diameter and stainless steel LPL mounts. Close focus capabilities of Series 65 lenses are quite impressive. The 30mm and 35mm share a remarkable close focus distance of 8 inches! A high gloss black finish and raised metal logo gives Series 65 a gorgeous American classic car aesthetic. The lenses are as beautiful as the images they produce.
| Manufacturer | Ancient Optics |
| Series | Series 65 |
| Model | - |
| Focal Length | 65mm |
| Max Aperture | T2.9 |
| Min Aperture | - |
| Format | 65mm |
| Image Circle | - |
| Minimum Focus | 20in |
| Focus Rotation | 330° |
| Iris Blades | 15 |
| Optical Design | - |
| Squeeze | - |
| Front Diameter | 110mm |
| Filter Thread | - |
| Focus/Zoom Rod | - |
| Native Mount | LPL |
| Data Protocol | - |
| Length | - |
| Weight | 1.70kg |
| Body Telescope | - |
| Body Material | - |
| Focus Drive | - |
| Iris Drive | - |
| Zoom Drive | - |
Country of Origin: -
Release Date: -
Launch Price: -
Design Revisions:
This section restricted to Duclos Staff users.
Service Manual: Disassembly/Re-assembly
Full CLA: #hrs.
Enter relevant notes here
…end of Staff section