=====Leica R Vario-Elmarit ASPH 28-90mm f/2.8-4.5 =====
{{ :lens:28-90mmf2.8-4.5asph.vario-elmarit-r.jpg?direct&400|}}
==== Summary ====
==== Tech Specs ====
| Manufacturer |Leica|
| Series |R|
| Model |Vario-Elmarit ASPH|
| Focal Length |28-90mm|
| Max Aperture |f/2.8-4.5|
| Min Aperture |f/22|
| Format |-|
| Image Circle |-|
| Minimum Focus |0.6m / 2 ft.|
| Focus Rotation |-|
| Iris Blades |-|
| Optical Design |11/8|
| Squeeze |none|
| Front Diameter |-|
| Filter Thread |E67|
| Focus/Zoom Rod |-|
| Native Mount |R|
| Data Protocol |-|
| Length |99mm|
| Weight |740g|
| Body Telescope |-|
| Body Material |-|
| Focus Drive |Manual|
| Iris Drive |Manual|
| Zoom Drive |-|
==== History ====
Country of Origin: - \\
Release Date: 2004-2009 \\
Launch Price: - \\
Design Revisions:\\
==== Service ====
Service Manual: (Insert link to manual here) \\
\\
Full CLA: **#hrs.**\\
Enter relevant notes here\\
Coupling: **$50** (unless additional dis-assembly is needed)\\
see [[staff:servicedb:Leica-RCouplingGuide|Leica-R Non-destructive Iris Coupling Guide]] for non-destructive and reversible procedure.\\
==== Cine-Mod ====
Focus Ring O.D.: -\\
Zoom Ring O.D.: -\\
Iris Ring O.D.: -\\
De-click Y/N: Yes\\
Iris Coupling: TBD **$50**\\
see [[staff:servicedb:Leica-RCouplingGuide|Leica-R Non-destructive Iris Coupling Guide]] for non-destructive and reversible procedure. \\
Additional Notes: Requires M1.6x12mm screws for EF conversion.\\
==== Notes ====
==== Media ====
https://lens-db.com/system/leica-r/full-list/